sâmbătă, 4 mai 2013

Chelsea - Benfica, finala Europa League!

Chelsea şi Benfica s-au calificat în finala Europa League după victoriile identice din această seară, ambele cîştigînd cu 3-1. Chelsea se afla la adăpostul succesului cu 2-1 de la Basel, dar elveţienii nu au renunţat la gîndul calificării. Şi chiar păreau în cărţile calificării după ce Salah a deschis scorul la ultima fază a primei reprize. Totuşi, Chelsea a rezolvat calificarea în doar cîteva minute. Torres a egalat în minutul 50, iar Moses i-a adus pe londonezi în avantaj peste 2 minute. Golul serii a venit în minutul 59 cînd David Luiz a şutat superb cu stîngul, în vinclul porţii.

Mult mai echilibrat a fost duelul dintre Benfica şi Fenerbahce. Turcii cîştigaseră cu 1-0 în tur şi s-ar fi calificat şi în cazul unei înfrîngeri la un gol diferenţă. Benfica i-a luat tare însă şi Gaitan a deschis scorul cu o execuţie fină, o deviere care nu i-a dat speranţe lui Volkan. Totuşi, Fenerbahce a egalat după penalty-ul executat de Dirk Kuyt. Benfica a revenit în avantaj cu 10 minute înainte de finalul primei reprize după reuşita lui Cardozo, dar tot Fener era calificată la acest scor. Nu a fost o problemă pentru acelaşi Cardozo care a făcut "dubla" şi i-a dus pe portughezi în finala Europa League. Finala se va disputa la Amsterdam, pe 15 mai.