luni, 27 august 2012

Dinamo - Petrolul 2-1!

Am avut ocazia sa vizionez un meci execrabil al echipei mele favorite, Dinamo Bucuresti. Totusi, a castigat! Ce mai conteaza la cum au jucat, daca au castigat?! Un bun rationament, avant in vedere cat de lacunar a fost, spre exemplu, jocul lui Chelsea in editia trecuta de UEFA Champions League. Totusi, ei au castigat trofeul, in ciuda unor meciuri lamentabile cu Napoli (1-3) sau cu Bayer Leverkusen in grupe. Sa nu uitam de calificarea chinuita, in ultima etapa a fazei grupelor, cu Valencia.

Revenind la Dinamo, asta a fost jocul lor: deschide scorul repede, dup-aia aparare timp de 80 de minute, greseli impardonabile, care insa n-au fost fructificate decat o data, prin golul egalizator al lui Gicu Grozav. In cele din urma, cand nimeni nu se astepta, Tucudean a bagat capul la o centrare ce parea pierduta, iar iesirea hazardata a lui Bornescu, in minutul 90+4, i-a permis tinerei sperante a cainilor sa inscrie golul victoriei! 2-1, iar Dinamo castiga norocos!