vineri, 15 iunie 2012

Irlanda - Croatia 1-3!

Irlanda a confirmat statutul de "lanterna rosie" si a pierdut cu Croatia, in primul meci al irlandezilor la Euro. Croatia a debutat cu o victorie clara, 3-1, in fata unui adversar tenace, dar limitat tehnic - Irlanda. Mandzukic a deschis scorul in minutul 4, iar irlandezii au egalat prin St. Ledger (19). Iritati de primirea golului, croatii au luat meciul in serios si au revenit in avantaj pana la pauza (Jelavic, 43), pentru a ucide orice suspans imediat dupa odihna (Mandzukic, 49).

"Sunt un antrenor mai bun decat in 2008, iar obiectivul nostru in 2012 este urmatorul: sa castigam turneul" - au fost cuvintele rostite, inaintea competitiei, de pitorescul antrenor Slaven Bilic: primul meci arata ca trupa sa chiar crede in aceasta misiune, evoluand in anumite momente in ritm de hard rock... genul muzical pe care tehnicianul il admira si il practica, intre sesiunile de antrenamente.