sâmbătă, 23 iunie 2012

Spania - Franta 2-0!

Reprezentativa Spaniei, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina, după ce a învins, sâmbătă seară, la Doneţk, cu scorul de 2-0 (1-0), naţionala Franţei, în sferturile de finală ale competiţiei. Ambele goluri ale spaniolilor au fost marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro.

Naţionala Spaniei va întâlni în semifinale, miercuri, tot la Doneţk, echipa Portugaliei. Meciul se încheie cu victoria Spaniei, scor 2-0. Francezii nu au reuşit să creeze un pericol real la poarta lui Casillas iar golurile marcate de Xabi Alonso şi posesia superioară a Spaniei au decis învingătoarea.