miercuri, 19 septembrie 2012

Bayern - Valencia 2-1!

FC Bayern Munchen - Valencia CF 2-1! Reeditarea finalei UEFA Champions League din 2001. A fost probabil capul de afis al acestei seri. Evident, ar fi putut fi egalata, ca importanta, de Chelsea - Juventus. Bayern si-a respectat statutul de echipa finalista a Ligii Campionilor, in sezonul trecut, si a facut un joc foarte bun impotriva spaniolilor. "Liliecii" nu au avut practic ocazia de a tine jocul sub control in niciun minut al acestui joc.

Pentru Bayern au marcat Bastian Schweinsteiger, in minutul 38, si Toni Kroos, in minutul 76, in timp ce Valdez a redus din diferenta pentru Valencia, in minutul 90.  Astfel, finala de acum 11 ani, reeditata in faza grupelor, s-a incheiat cu victoria bavarezilor. In 2001, acelasi scenariu, Bayern castiga si punea mana pe trofeul Ligii Campionilor. Totusi, in momentul de fata, pot spune ca pentru germani mai e mult pana departe, chiar daca Bayern a fost aproape de trofeu in doua randuri in ultimii ani: in 2010 a fost invinsa in finala de Internazionale Milano, in timp ce in 2012 Chelsea a fost cea care le-a negat bavarezilor bucuria izbandei, in urma loviturilor de departajare.